SME

Harrisovej pomáha aj to, že o nej veľa nevieme. Okrem Trumpa ju môže poraziť systém

Efekt debaty môže narušiť aj atentát.

Kamala Harris podľa experta zbiera hlasy mladých ľudí, ktoré Joe Biden postrácal. Kamala Harris podľa experta zbiera hlasy mladých ľudí, ktoré Joe Biden postrácal. (Zdroj: tasr/ap)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Americkí analytici aj médiá takmer jednohlasne vnímajú prezidentskú kandidátku Kamalu Harrisovú ako víťazku zatiaľ (a možno aj úplne) poslednej debaty s Donaldom Trumpom.

Premietne sa však dojem z debaty do prieskumov verejnej mienky alebo aj do volebných výsledkov?

Kým to druhé je ešte priveľká lotéria, vývoje prieskumov naznačujú, že Harrisovej dobrý výkon v debate pomohol.

Svedčia o tom celoštátne prieskumy, ale aj stav preferencií v štátoch, ktoré nie sú tradične republikánske ani demokratické (v angličtine battleground, swing či toss-up states).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže americké prezidentské voľby nie sú priame, šance na víťazstvo v Zbore voliteľov sa líšia od občianskych preferencií a nedávne americké dejiny ponúkajú dva príklady, keď sa prezidentom USA stal kandidát, ktorý v ľudovom hlasovaní prehral. V roku 2000 takto uspel George Bush mladší a v roku 2016 Donald Trump.

Pri pohľade na aktuálne dáta môže podobným spôsobom prehrať aj Kamala Harris. "Ak by sa voľby konali tieto týždne, Harrisová by zrejme vyhrala. Lenže ešte sa toho môže naozaj veľa zmeniť. Harrisová vedie v kľúčových nerozhodných štátoch. Aj keď to nerád hovorím, tak na hlase väčšiny Američanov vôbec nezáleží. Je to smutné a preto mám radšej parlamentný systém, pretože na vašom hlase záleží viac bez ohľadu na to, odkiaľ ste," okomentoval voľby ešte pred debatou v rozhovore s denníkom SME Steve Clemons, americký novinár a politický analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Úspešná debata, po nej atentát

"Na vyhodnotenie dopadu prezidentskej debaty je ešte priskoro, no prieskumy už naznačujú, že Kamala Harris na nej získa," zhodnotil stav denník New York Times.

Prvé prieskumy podľa denníka ukázali, že väčšina divákov Harrisovú vnímala ako víťazku a víťazi debát tradične získavajú body aj v prieskumoch.

"Prieskumy, ktoré vznikli hneď po utorkovej debate, jej prisúdili lepšie skóre ako pred debatou. Ak sa môžeme oprieť o históriu, potrvá ešte niekoľko dní, možno týždeň, kým sa prejaví plný dosah debaty," tvrdia NYT.

Pripomínajú však, že do kampane vstúpila nečakaná udalosť - druhý atentát na Donalda Trumpa. Nie je jasné, ako ovplyvní voličské nálady, ale môže poškodiť Kamale Harrisovej, pretože v médiách prehlušil dozvuky debaty.

SkryťVypnúť reklamu

Nie celkom jasný bol aj vplyv prvého atentátu na Trumpa z 13. júla, keď nie všetky prieskumy namerali viditeľnú zmenu v preferenciách.

Od debaty Harrisová vs. Trump zatiaľ preferencie oboch kandidátov pomaly stúpajú. Svedčia o tom spriemerované dáta celonárodných prieskumov v USA, ktoré zozbierala stránka Fivethirtyeight.com. Kamalu Harrisovú by podľa týchto čísel volilo 48,1 percenta voličov, Donalda Trumpa 45,3.

Väčšina zahrnutých prieskumov favorizuje Harrisovú, no v rozmedzí štatistickej chyby, najväčší nameraný rozdiel je 7 percent.

Stránka 270towin.com aktuálne uvádza celonárodný priemer 48,6 percent oproti 45,9 percentám v prospech Kamaly Harrisovej.

Vyhrať voľby nestačí

Zaujímavý postreh na základe dát z prieskumov priniesla v stredu CNN . Tesné rozdiely v aktuálnych prieskumoch preferencií totiž pre Kamalu Harrisovú znamenajú pomerne vysokú šancu, že prehrá hlasovanie v Zbore voliteľov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že v ľudovom hlasovaní vyhrá s rozdielom 2-3 percentuálnych bodov, jej šanca, že vyhrá v Zbore voliteľov, je podľa CNN 53-percentná.

Ak však voľby dopadnú tesnejšie a Harrisová vyhrá s rozdielom jedného či dvoch percent, jej šanca na celkové víťazstvo klesá na 23 percent. Aby si víťazstvo poistila, mala by vyhrať s rozdielom najmenej troch až štyroch percent. V takom prípade stanica jej šance v Zbore voliteľov vyčíslila na 81 percent.

Na základe volebných modelov tak CNN dnes tvrdí, že šanca Kamaly Harrisovej na víťazstvo v ľudovom hlasovaní je až 70-percentná, no jej šanca na celkové víťazstvo je iba 50-percentná.

Zbor voliteľov sa zostavuje väčšinovým spôsobom, víťaz volieb v každom štáte získa vo svoj prospech všetkých voliteľov toho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Do volieb preto bude zaujímavé sledovať vývoj preferencií v štátoch, ktoré doposiaľ nie sú jednoznačne naklonené republikánom ani demokratom. Momentálne sa v tomto koši nachádzajú Pensylvánia (19 voliteľov), Georgia (16), Severná Karolína (16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) a Nevada (6).

Víťaz volieb musí získať 270 hlasov v 538-člennom Zbore voliteľov.

Načítavam video...

Iná ako Clintonová

Súčasná americká viceprezidentka sa v kampani okrem iného snaží pozbierať hlasy mladých voličov, ktoré stratil Joe Biden.

"Joe Biden strácal podporu medzi mladými podprovateľmi, s Harrisovou prichádza aj generačná zmena. A aj keď sa nesnaží upriamovať pozornosť na rasu a pohlavie, zatiaľ čo všetci o tejto téme hovoria, mnohí sa s ňou identifikujú. Predstava, že môže uspieť žena inej farby pleti, znamená pre istú časť voličov mnoho. Je však dobré, že na svoj pôvod až tak neupozorňuje," komentuje kampaň Clemons.

SkryťVypnúť reklamu

Harrisová je pritom podľa neho takticky opatrnejšia ako Hillary Clinton, ktorá sa v roku 2016 mohla stať prvou americkou prezidentkou, no napriek víťazstvu v ľudovom hlasovaní prehrala v Zbore voliteľov.

"Každá druhá veta pri Hillary Clintonovej bola o tom, že je žena a že chce rozbiť mužský klub. To môže veľa mužov znervózniť, pretože, kde do tohto vzorca zapadajú? Teraz však prvýkrát vidíme ženskú kandidátku, ktorá hovorí skôr o politike a zmene ako o pohlaví. Harrisová to nepotrebuje zdôrazňovať, ľudia to vedia," povedal novinár pre SME počas bezpečnostnej konferencie Globsec.

V nepríjemnej situácii sa podľa Clemonsa ocitol Donald Trump. Ten si výberom viceprezidentského kandidáta J.D. Vancea vybral mladšiu verziu seba samého, hovorí. Vance podľa Clemonsa Trumpovi príliš nepomáha, pretože oslovuje predovšetkým presvedčené jadro trumpistov.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by si vybral Nikki Haleyovú alebo černošského senátora Severnej Karolíny Tima Scotta, súboj by bol tesnejší. Trump si myslel, že bude stáť proti Bidenovi a nemyslel si, že niekedy odstúpi," myslí si Clemons.

Republikáni podľa neho zatiaľ na zmenu demokratického kandidáta nedokázali reagovať. "Trump na Harrisovú útočí pre jej rasu, vraví, že využíva černošský a ázijský pôvod, ako sa jej zachce, hovorí o ženách hrozné veci. Zatiaľ však nenašli správny recept, ako na ňu útočiť," vraví, pričom podľa neho je Trump je viditeľne nervózny a vopred spochybňuje legitimitu volieb, pretože sa obáva prehry.

Výhoda Kamaly Harrisovej však môže byť aj v tom, že o jej názoroch voliči ešte veľa nevedia.

"V najbližších dvoch mesiacoch ju budú médiá sledovať a zisťovať, kde vlastne názorovo a politicky stojí a v čom sa líši od Bidena. Potom môžu prísť rozpory, pretože ani v strane sa nemôžete zapáčiť všetkým. Teraz je populárna, pretože o nej takmer nič nevieme. Trumpov príbeh poznáme, Harrisovej nie, čo môže dynamiku pred voľbami zmeniť," mieni.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentské voľby USA 2024

 

Americké prezidentské voľby 2024

Donald Trump počas inaugurácie.

Americký prezident Donald Trump podpísal 20. januára exekutívne nariadenie o pozastavení všetkých programov zahraničnej pomoci na 90 dní.


SITA 2
Biely dom.

Pozrite si prehľad amerických prezidentov.


a 1 ďalší
Končiaci americký prezident Joe Biden.

Končiaci prezident poskytol rozhovor americkému denníku.


TASR 7
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 874
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 083
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 505
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 440
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 727
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 469
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bojovníci Hamasu zabezpečujú prístupové cesty v Rafahu v Pásme Gazy.

Nechceme čiastočnú dohodu, odkazuje hnutie.


TASR
Juhokórejskí vojaci hliadkujú v blízkosti hraníc so Severnou Kóreou.

Armáda o incidente okamžite upovedomila severokórejskú stranu.


TASR
Vojenská svätyňa Jasukuni v Tokiu.

Japonsko tiež obvinila z príprav na inváziu.


TASR
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v Ománe.

Rokovania o iránskom jadrovom programe pokračujú o týždeň.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu